Vi använder cookies för att ge en bättre upplevelse på Svenska Intensivvårdsregistret.  Kakor (cookies) på webbplatsen

Linköping

Intensivårdsavdelningen Linköping

Organisation

Universitetssjukhuset i Linköping
Region Östergötland
ANOPIVA
bestående av operation och intensivvård

Ledning och kontaktvägar

Verksamhetschef
Martin Golster
martin.golster@regionostergotland.se

 

Sektionschef IVA
Carl Hildebrand
Carl.hildebrand@regionostergotland.se

 

Medicinskt ansvarig läkare IVA
Lina De Geer
Lina.de.geer@regionstergotland.se 

  

Vårdenhetschef IVA
Karin Schröder-Jakobsson och Katarina Solnevik
Karin.schroder.jakobsson@regionostergotland.se
Katarina.solnevik@regionostergotland.se

 

PasIva-ansvarig sjuksköterska
Anna Eriksson och Sara Gustafsson
Anna.j.eriksson@regionostergotland.se 
Sara.g.gustafsson@regionostergotland.se

 

Kontakt till IVA
Telefon: 010 – 103 11 11
Adress: Intensivvårdsavdelningen, Universitetssjukhuset, 581 85 Linköping
Hemsida: www.regionostergotland.se

Avdelningstyp

Allmän intensivvårdsavdelning med fristående postoperativ avdelning.

Postop vårdar patienter dygnet runt 7 dagar i veckan.

Antal vårdplatser och produktionsvolymer per vårdtyp

8 IVA-platser med 600-650 vårdtillfällen/år.

24 Postopplatser med ca 10 000 patienter/år.

MIG 24 tim/dygn 7 dagar i veckan (ca 300 uppdrag/år).

Personalstruktur och normal bemanning inklusive läkarbemanning

För närvarande bemannar 5 sjuksköterskor och 6 undersköterskor 8 patienter.

1 sjukgymnast heltid.

3 intensivvårdsspecialistläkare samt 1 ST-läkare bemannar IVA och Postop dagtid.

Kvällstid till kl. 21 bemannas IVA av 1 intensivvårdsspecialistläkare och Postop av 1 ST-läkare.

IT-stöd för SIR-arbetet, Riskjusteringsmodell samt Vårdtyngdsprotokoll

PasIva för IVA-registrering.

SAPS 3 samt PIM 2 som riskjusteringsmodell.

NEMS som vårdtyngdsprotokoll och för ekonomisk debitering.

VTS som vårdtyngdsprotokoll har påbörjats.

Övrig presentation

Projekt, händelser, rutiner mm